PUTNI

INDIJAS SKRĒJĒJPĪLES

Šīs savdabīgās pīles, kuras redzot nevar nesmaidīt, un kuras tiek sauktas arī par pudeļpīlēm, bet ir ļoti līdzīgas pingvīniem. Peldot ūdenī , tās izskatās tieši tā pat kā citas pīles, bet kad iznāk krastā, izslejas vertikāli kā boulinga ķegļi, gandrīz vienmēr skrien barā un vienā virzienā, mīlīgi dudinot kā slavenais Disneja Donalds Daks, bet audzējam mēs viņas, lai iegūtu lielas debeszilas olas, kas lieliski garšo. Un vēl šīs pīles mums palīdz cīnīties ar dārza kaitēkļiem un odiem. Uzturā viņas lieto visu, ko spēj pašas salasīt mūsu dārzos un dīķos, bet desertā cienājam ar graudiem.

WIANDOTTE (ASV)

Sudrabotās Wiandottes ir vistas, kuras nevar nepamanīt - viennozīmīgi vienas no dekoratīvākajām vistām mūsu bariņā - ja šī vista būtu cilvēks, tā noteikti būtu filmu zvaigzne kā Sofija Lorēna. Pēc rakstura šīs vistas ir stipras personības kā jau slavenības, kurām lemts spīdēt. Viņām patīk runāt, runāt un vēlreiz runāt - kā jau slavenībām. Bet viņas ir miermīlīgas un draudzīgas, nosvērtas un dažreiz var šķist pat vēsas un atturīgas savas pašpārliecinātības dēļ. Pasaulē vispopulārākā Wiandotte vēl arvien ir sudrabotā, kas radusies Viskonsīnā 19.gs. beigās, kaut arī citas nokrāsas ir burvīgas, bet nozīmīgs šo vistu  devums - viņas dēj arī brūnas olas.

LEGHORN (itālija)

Šīs nelielās, baltās itāļu Leghorn vistiņas, kuru autentiskais nosaukums ir Livorno, vēl arvien ir populārākā vistu šķirne Itālijā, jo viņām vienmēr var uzticēties. Viņas ir īsti darba rūķi un katru dienu cītīgi sagādā ligzdiņā baltu oliņu, pie tam reti ņem atvaļinājumu no sava galvenā darba uzdevuma. Viņa ir draudzīga un zinātkāra, bet arī piesardzīga un kautrīga, vienmēr aizņemta un darbīga, pirmā no rīta ārā no vistu mājās, bet pēdējā kārtojas uz gulēšanu.  Ne velti šīs baltās vistiņas tiek uzskatītas par produktīvāko vistu šķirni pasaulē. Bet baltais gailis ar savu lekno, balto asti - jebkuras vistu saimes lepnums.

bresse (francija)

Francijas nacionālais lepnums jau 500 gadus, visgardākais putns visā pasaulē ar leģendāru gaļas kvalitāti, Parīzes restorānu dārgums, franču gastronomijas un visu pasaules vistu karalis. Bresse ir Stāsts - pilns ar vēsturi, intrigām un nacionālu lepnumu, jo Bresses putnu gaļai piemīt unikāla un īpatnēja garša, kas kļuvusi jau par leģendu visā pasaulē. Toties ikdienā Bresse ir vistiņa franču karoga krāsās - koši sarkana sekste, baltas spalvas un pelēki zilas kājas. Viņa aug pārsteidzoši ātri, ir pārsteidzoši ziņkārīga, pašpārliecināta un tikpat pamanāma kā pati Francija jebkurā dzīves jomā. Ja satiekat Bresses gaili mūsu pagalmā, viņš noteikti nāks ar Jums sasveicināties.

jersy giant (asv)

Melnas, patiešām melnas, lielas, skaistas vistas, kas dēj arī olas, un ir retums vistu pasaulē. Melnās spalvas saulē spīguļo ar tumši zaļu, dziļu spīdumu, bet koši sarkanā sekste izstaro pašpārliecinātību, un kājas ir absolūti melnas ar dzeltenu apakšpusi. Lai arī šī šķirne ir retums, tās pirmsākumi meklējami Ņūdžersijā jau 1870. gadā. Melnie putni ir ļoti izturīgi un pieticīgi, bet ne tik ātri augoši, tāpēc arī tradicionālajā lopkopībā nepopulāri, toties viņi ir ļoti lēnīgi un miermīlīgi un ļoti draudzīgi, kā īsti mājdzīvnieki, un viņiem patīk pasēdēt bērniem klēpī un viņiem patiešām nav pretenziju, ka viņus paglauda un pabaro ar graudiņiem.

marans (francija)

Ievērojamākā šīs Francijas vistu šķirnes īpašība, ko novērtē visā pasaulē, ir šokolādes krāsas olas - tieši tādas, kādas Lieldienās krāsojam sīpolu miziņās, un kādas iecienījis arī britu Džeimss Bonds, aģents 007. Ne tikai olas, bet arī šo vistu gaļas īpašības tiek vērtētas atzinīgi. Pati Marans vistiņa ir melna ar šokolādes krāsas spīdumu saules staros.

barnEvelder (nīderlande)

Izturīgi, savdabīga rakstura, klusi putni no Holandes Barnevelderes pilsētas vispirms izceļas ar savām īpatnēji brūnajām olām terakotas un šokolādes toņos. Viņi nav ne kašķīgi, ne uzbāzīgi, varētu pat teikt, ka viņi ir mazliet slinki vai laiski kā Garfīlds, bet noteikti ne garlaicīgi. Barnevelderu dzīves uzdevums ir labi paēst un izbaudīt visus pārējos jaukumus, ko dzīve sniedz. Un to visu darīt, kārtīgi izbužinot savas koši melnās spalvas ar dažādas intensitātes brūnajiem lāsumiem, kas saulē mirdz tumši jūras zaļos toņos.

bielefelder (vācija)

Vācu selekcionāru darinājums - saukta arī par super-vistu - burvīga un liela ar ļoti lielām rozīgi brūnām olām un īpatnēji lāsumainu spalvu krāsojumu - vācu izcilās inženierijas un vistkopības salikums. Nosvērta, ļoti draudzīga un mierīga, universāla visos aspektos un izcila visos vistkopības rādītājos. Tik jauka, ka varētu būt istabas mīlulis, tikai labprātāk dzīvo svaigā gaisā.

LAVANDA ARAUCANA (dienvidamerika)

Šī viennozīmīgi ir savdabīga vistiņa, kura dēj debeszilas olas. Pie mums viņa ir sava lavandas zili pelēkā apspalvojuma dēļ un, protams, olu krāsas dēļ. Izrādās, viņas ir ne tikai mūsu mīļākajā krāsā, bet arī ļoti kautrīgas un klusas, pieklājīgas un mazliet aristokrātiskas, vai vismaz tādas izskatās ar saviem zili pelēkajiem spalvu pušķiem uz galvas.